Årets teorikurs


1 Kursen är påbörjad

Teorikursen 2019/20 är påbörjad. Det är osäkert om det finns möjlighet att ansluta till kursen. Kontakta i så fall teoriansvarig (välj Flygskolan i dokumentet).

2 Översikt

Grundupplägget för teorikursen är att vi träffas varje måndag- eller tisdagkväll utom storhelger mellan 18-21. Heldagar på några helgdagar kan också förekomma.

För en allmän beskrivning av teoriutbildningen, se teoriutbildning, översikt. Har ni frågor kring kursen, kontakta teoriansvarig (välj Flygskolan i dokumentet).

2.1 Ämnesordning

Under 2019/20 läser vi ämnena nominellt i följande ordning. Ändringar kan förekomma. Schemat för vårterminen är fortfarande osäkert. För detaljerat schema, se nedan.

  • Informationträff.
  • Navigation och färdplanering (Navigation – NAV) – 5 träffar.
  • Flygplan generellt (Aircraft General Knowledge – AGK) – 4 träffar.
  • Flygradiokommunikation (VFR Communications – COM) – 2 träffar.
  • Flygningens grundprinciper (Principles of Flight – POF) – 3 träffar.
  • Meteorologi (Meteorology – MET) – 5 träffar.
  • Människans förutsättningar och begränsningar (Human Performance – HP) – 2 träffar.
  • Luftfartssystemet och säkerhetsstandarder (Air Law – AL) och operativa procedurer (Operational Procedures – OP) – 4 träffar.
  • Prestanda och färdplanering (Performance – PERF) – 4 träffar.

2.2 Schema

OBS! Schemat från och med v.47, 2019-11-18, är osäkert!
Vecka Datum Ämne Tillfälle Lokal Syllabus Personer
35 2019-08-26 Mon Info 1/1 UFK   NBö
36 2019-09-02 Mon NAV 1/5 MIT 060 NAV MJo
37 2019-09-09 Mon NAV 2/5 MIT   MJo
38 2019-09-16 Mon NAV 3/5 MIT   MJo
39 2019-09-23 Mon NAV 4/5 MIT   MJo
40 2019-09-30 Mon NAV 5/5 MIT   MJo
41 2019-10-07 Mon NAV Skolprov (flyttat)  
42 2019-10-14 Mon NAV, AGK Skolprov, 1/4 UFK 020 AGK MJo, RHa
43 2019-10-21 Mon AGK 2/4 UFK   RHa
44 2019-10-28 Mon AGK 3/4 UFK   RHa
45 2019-11-04 Mon AGK 4/4 UFK   RHa
46 2019-11-11 Mon AGK Skolprov UFK   NBö
46 2019-11-17 Sun COM 1 och 2 UFK 090 COM ALW
47 2019-11-18 Mon        
48 2019-11-25 Mon ?        
49 2019-12-02 Mon POF 1/3 UFK 081 POF PGr
50 2019-12-09 Mon POF 2/3 UFK   PGr
51 2019-12-16 Mon POF 3/3 UFK   PGr
52 2019-12-23 Mon – Jul –        
1 2019-12-30 Mon – Nyår –        
2 [2020-01-06 Mon          
3 [2020-01-13 Mon POF/COM+rest Skolprov UFK   NBö
4 [2020-01-20 Mon MET 1/5 MIT 050 MET NBö
5 [2020-01-27 Mon MET 2/5 MIT   NBö
6 [2020-02-03 Mon MET 3/5 MIT   NBö
7 [2020-02-10 Mon MET 4/5 MIT   NBö
8 [2020-02-17 Mon MET 5/5 MIT   NBö
9 [2020-02-24 Mon COM/MET+rest Skolprov UFK   NBö
10 [2020-03-02 Mon HP 1/2 UFK 040 HP TAn, VPa
11 [2020-03-09 Mon HP 2/2 UFK   TAn, VPa
12 [2020-03-16 Mon AL/OP 1/4 UFK 010 AL, 070 OP ?
13 [2020-03-23 Mon AL/OP 2/4 UFK   ?
14 [2020-03-30 Mon AL/OP 3/4 UFK   ?
15 [2020-04-06 Mon AL/OP 4/4 UFK   ?
16 [2020-04-13 Mon – Påsk –        
17 [2020-04-20 Mon HP/AL/OP+rest Skolprov UFK   NBö
18 [2020-04-27 Mon PERF 1/4 MIT 031 MB, 032 PERF, 033 FPL MJo
19 [2020-05-04 Mon PERF 2/4 MIT   MJo
20 [2020-05-11 Mon PERF 3/4 MIT   MJo
21 [2020-05-18 Mon PERF 4/4 MIT   MJo
22 [2020-05-25 Mon PERF+rest Skolprov UFK   NBö
23 [2020-06-01 Mon Reserv Skolprov UFK   NBö

2.3 Lokaler

UFK
klubbstugan, Umeå flygklubb
MIT
MIT-huset, universitetet

2.4 Personer

NBö
Niclas Börlin
MJo
Mats Johansson
RHa
Roland Hansson
PGr
Per Green
ALW
Anna-Lena Wiik
TAn
Tonny Andersen
VPa
Veronika Paro

3 Skarpa PPL-prov

Hanteringen av skarpa prov sköts numera helt av provvakterna, i första hand Göran Bostedt, goran.bostedt@XXX.se (byt ut XXX mot slu).