Årets teorikurs


1 Kursen är påbörjad

Teorikursen 2019/20 är påbörjad. Det är osäkert om det finns möjlighet att ansluta till kursen. Kontakta i så fall teoriansvarig (välj Flygskolan i dokumentet).

2 Översikt

Grundupplägget för teorikursen är att vi träffas varje måndag- eller tisdagkväll utom storhelger mellan 18-21. Heldagar på några helgdagar kan också förekomma.

För en allmän beskrivning av teoriutbildningen, se teoriutbildning, översikt. Har ni frågor kring kursen, kontakta teoriansvarig (välj Flygskolan i dokumentet).

2.1 Ämnesordning

Under 2019/20 läser vi ämnena nominellt i följande ordning. Ändringar kan förekomma. Schemat för vårterminen är fortfarande osäkert. För detaljerat schema, se nedan.

  • Informationträff.
  • Navigation och färdplanering (Navigation – NAV) – 5 träffar.
  • Flygplan generellt (Aircraft General Knowledge – AGK) – 4 träffar.
  • Flygradiokommunikation (VFR Communications – COM) – 2 träffar.
  • Flygningens grundprinciper (Principles of Flight – POF) – 3 träffar.
  • Meteorologi (Meteorology – MET) – 5 träffar.
  • Människans förutsättningar och begränsningar (Human Performance – HP) – 2 träffar.
  • Luftfartssystemet och säkerhetsstandarder (Air Law – AL) och operativa procedurer (Operational Procedures – OP) – 4 träffar.
  • Prestanda och färdplanering (Performance – PERF) – 4 träffar.

2.2 Schema

OBS! Schemat från och med v.11, 2020-03-09, är osäkert!
Vecka Datum Ämne Tillfälle Lokal Syllabus Personer
35 <2019-08-26 Mon> Info 1/1 UFK   NBö
36 <2019-09-02 Mon> NAV 1/5 MIT 060 NAV MJo
37 <2019-09-09 Mon> NAV 2/5 MIT   MJo
38 <2019-09-16 Mon> NAV 3/5 MIT   MJo
39 <2019-09-23 Mon> NAV 4/5 MIT   MJo
40 <2019-09-30 Mon> NAV 5/5 MIT   MJo
41 <2019-10-07 Mon> NAV Skolprov (flyttat)  
42 <2019-10-14 Mon> NAV, AGK Skolprov, 1/4 UFK 020 AGK MJo, RHa
43 <2019-10-21 Mon> AGK 2/4 UFK   RHa
44 <2019-10-28 Mon> AGK 3/4 UFK   RHa
45 <2019-11-04 Mon> AGK 4/4 UFK   RHa
46 <2019-11-11 Mon> AGK Skolprov UFK   NBö
46 <2019-11-17 Sun> COM 1 och 2 UFK 090 COM ALW
47 <2019-11-18 Mon>        
48 <2019-11-25 Mon> ?        
49 <2019-12-02 Mon> POF 1/3 UFK 081 POF PGr
50 <2019-12-09 Mon> POF 2/3 UFK   PGr
51 <2019-12-16 Mon> POF 3/3 UFK   PGr
52 <2019-12-23 Mon> – Jul –        
1 <2019-12-30 Mon> – Nyår –        
2 <2020-01-06 Mon>          
3 <2020-01-13 Mon> POF/COM+rest Skolprov UFK   NBö
4 <2020-01-20 Mon> AL/OP 1/4 UFK 010 AL, 070 OP ASt
5 <2020-01-27 Mon> AL/OP 2/4 UFK   ASt
6 <2020-02-03 Mon> AL/OP 3/4 UFK   ASt
7 <2020-02-10 Mon> AL/OP 4/4 UFK   ASt
8 <2020-02-17 Mon> HP 1/2 UFK 040 HP VPa
9 <2020-02-24 Mon> AL/OP+rest Skolprov UFK   NBö
10 <2020-03-02 Mon> PERF 1/4 MIT 031 MB, 032 PERF, 033 FPL MJo
11 <2020-03-09 Mon> HP? 2/2 UFK   TAn
12 <2020-03-16 Mon> PERF 2/4 MIT   MJo
13 <2020-03-23 Mon> PERF 3/4 MIT   MJo
14 <2020-03-30 Mon> PERF 4/4 MIT   MJo
15 <2020-04-06 Mon> HP/PERF+rest Skolprov UFK   NBö
16 <2020-04-13 Mon> – Påsk –        
17 <2020-04-20 Mon> MET 1/5 UFK 050 MET NBö
18 <2020-04-27 Mon> MET 2/5 UFK   NBö
19 <2020-05-04 Mon> MET 3/5 UFK   NBö
20 <2020-05-11 Mon> MET 4/5 UFK   NBö
21 <2020-05-18 Mon> MET 5/5 UFK   NBö
22 <2020-05-25 Mon> MET+rest Skolprov UFK   NBö
23 <2020-06-01 Mon> Reserv Skolprov UFK   NBö
24 <2020-06-08 Mon> Reserv Skolprov UFK   NBö

2.3 Lokaler

UFK
klubbstugan, Umeå flygklubb
MIT
MIT-huset, universitetet

2.4 Personer

NBö
Niclas Börlin
MJo
Mats Johansson
RHa
Roland Hansson
PGr
Per Green
ALW
Anna-Lena Wiik
ASt
Adrian Ström
TAn
Tonny Andersen
VPa
Veronika Paro

3 Skarpa PPL-prov

Hanteringen av skarpa prov sköts numera helt av provvakterna, i första hand Göran Bostedt, goran.bostedt@XXX.se (byt ut XXX mot slu).